Дипломирани сте инжењер грађевинарства. С обзиром на то да су многи Ваши вршњаци који су стекли академско звање отишли из Сомбора, можете ли нам рећи шта Вас је задржало у родном граду?
Горан Тешевић: Ја волим Сомбор, овде сам рођен и желим да останем у свом родном граду. Сомбор има велике потенцијале и ако почнемо да их користимо како треба, свакако да долазе бољи дани за све грађане Сомбора. Чињенице да овде живи моја породица и већи део пријатеља као и да волим миран и опуштенији начин живота највише су утицале на то да останем у Сомбору.
Радили сте у многим грађевинским фирмама, где сте применили знање стечено на факултету, али и стекли веома вредно искуство. Може ли се рећи да сте испекли занат и да ли је још нешто произишло из тог искуства?
Горан Тешевић: Да, стекао сам значајно искуство радећи углавном у већим фирмама али и даље учим, јер је грађевинарство веома специфично занимање које захтева константан рад на себи током целе каријере. Поред тога упознао сам велики број људи јер сам живео у неколико градова и држава.
Можете ли навести неке од пројеката на којима сте до сада радили, посебно оне које сте радили у нашој локалној средини?
Горан Тешевић: Што се тиче локалне средине, радио сам на изградњи стамбених зграда и кућа, потом један објекат предшколске установе, затим санацију пропуста према Бездану и реконструкцију неколико јавних установа.
Рекреативно се бавите спортом. Како усклађујете своје професионалне обавезе са приватним животом и личним интересовањима?
Горан Тешевић: Спорт сам заволео јако рано и он има важну улогу у мом животу. Трудим се да будем добро организован и да нађем баланс између професионалног и приватног живота. Понекад то зна да буде велики изазов али увек нађем неко решење.
Сомбор је град са дугом традицијом и значајним историјским наслеђем. Да ли је могуће ускладити савремене грађевинске трендове са потребом очувања старих грађевина које представљају наше историјско и културно наслеђе?
Горан Тешевић: Могуће је ускладити савремене грађевинске трендове са потребом очувања старих грађевина. Лоши примери су зграда пореске управе, робна кућа, стамбена зграда која се налази поред народног позоришта и још неколико здања у центру града које су у времену соцреализма значајно нарушили архитектуру и изглед венца. То се више никада не сме дозволити, а посебном одлуком треба дефинисати и забранити изградњу објеката колективног становања у зони венца. Објекте које сам навео као лоше примере могу се уклопити у архитектуру венца, а да би се то постигло потребни су добри архитектонски пројекти који би искористили велике могућности савремених материјала који су данас лако доступни.
С обзиром на то да су урбанизам, инфраструктура и просторно планирање предмет Вашег интересовања, можете ли нам рећи шта би се још могло унапредити у Сомбору и на који начин?
Горан Тешевић: Сматрам да град мора више да ствара услове за планску градњу и да на тај начин спречи грађевински хаос који последњих деценија влада у Сомбору. Такође морамо решити крупне комуналне проблеме, посебно у насељеним местима како би се створили услови за квалитетнији живот и повратак људи на село. Наравно да за то није довољна само комунална инфраструктура, али свакако јесте један од предуслова. Јавна расвета се такође мора решити и ту постоји неколико начина а један је кроз ЈПП методом уштеде. Добили бисмо осветљен град и насељена места, а годишњи издатак за утрошену електричну енергију би до отплате остао исти. Венац је архитектонско и културно благо Сомбора и ту се планом детаљне регулације мора регулисати све како би очувао своју вредност и препознатљивост. Измештање паркинга на руб венца, пешачка зона и зона успореног саобрацаја са акцентом на пешаке и бициклисте је свакако потреба и за то ћу се залагати. Венац од 00-24 сата је увођење мноштва садржаја кроз омогућавање приватној иницијативи да у најужем центру града оживи венац и на тај начин покрене један део привредне активности у нашем граду.
У светлу опште кризе образовног система у нашој земљи, шта бисте поручили младима? Школовати се или сналазити се на неки други начин? Да ли је могуће доћи до адекватног радног места уз стечену диплому са факултета?
Горан Тешевић: Иако диплома не гарантује радна места, сматрам да млади треба да се образују уколико имају услова за то. Образовање је одлична прилика за лични раст и развој свакога појединца. То је могућност за стицање нових вештина, знања, познанастава, радних навика итд. Укратко, једна степеница више. Моје искуство говори да је могуће доћи до адекватног радног места уз стечену диплому али је потребно веровати у себе, бити упоран и предузети све што је потребно да стигнеш до циља.
Какви су Ваши планови за даљи рад, у својој професији или ван ње? Да ли планирате да своје знање ставите у службу грађана и на који начин?
Горан Тешевић: Волео бих да останем у Сомбору и да радим у свом граду али моја професија је таква да ме може одвести било где. Волео бих да дам свој допринос у оквиру своје делатности и да заједно са својим сарадницима учинимо Сомбор бољим местом за живот.