Пише: Јована Миљевић
Кандидаткиња за члана Градског већа - за област туризма
Године 2005. уписује Природно-математички факултет у Новом Саду, одсек географија, смер дипломирани менаџер у хотелијерству и дипломира 2011. Говори енглески и немачки језик…. Прочитај више
Идеја Дунавско-панонска туристичка микререгија обухвата седам градова из три државе. Идеја би објединила туристичку понуду Апатина, Сомбора, Белог Манастира, Осијека, Баје, Мохача и Печуја и тако спојила интересе у привлачењу туриста како за ову регију, тако и град Сомбор. Кроз ову идеју унапређујемо подизање квалитета услуга, стварање конкурентске предности, промоцију и брендирање како на регионалном, државном, тако и на међународном нивоу и оно што је нарочито важно, допринос у отварању нових радних места. Ова микрорегија је веома битна, јер нам омогућава да заједнички наступамо пред фондовима ЕУ и тако се смањује учешће локалне самоуправе у финансирању пројеката, а повећава се удео ЕУ.
Дунав је највећа река ЕУ и изузетан туристички потенцијал који би требало да искористимо на најбољи начин. Неопходно је обезбедити инфраструктуру за развој крузинг и наутичког туризма. Културне руте су нарочито популарне код туриста западне Европе, а Сомбор је град богатог културно-материјалног и нематеријалног наслеђа, природног наслеђа, град очуване амбијенталне урбане архитектуре и зеленила, бројних манифестација као што су Бодрог фест, Сомборски котлић, Позоришни маратон и др. Такође у околини се налазе каштели и дворци и све су то довољни разлози који би задржали, како домаће, тако и стране посетиоце. Оно на шта би требало обратити пажњу је неразвијена туристичка суптраструктура и инфраструктура (паркинзи, тоалети, неприступачност за инвалидна лица, слаба расвета, обележеност, непостојање информативних табли, путоказа за објекте од културно-историјског значаја…). Такође слаба сарадња носилаца активности у градском и сеоском угоститељству и туризму (неповезаност произвођача хране и пића са угоститељима, креативних индустрија и занатлија са носиоцима туристичке понуде). Циклотуризам је туристичка грана која је изузетно популарна, а која је код нас на самом почетку развоја. Требало би да обновимо постојеће и изградимо нове стазе, обележене и мапиране. Неопходно је да повећамо број приватних смештаја дуж дунавске руте и повећамо свест локалног становиштва о значају туризма као профитабилне привредне гране.
Дунав би једног дана могао да буде: регија са разноврсном туристичком понудом, смештајним објектима свих категорија, са разгранатим бициклистичким стазама и развијеним спортовима на води, регија коју ће свако хтети да посети и открије њену нетакнуту природу и културно-историјске знаменитости и одмори се уз одлична домаћа вина и гастрономске специјалитете.
Јована Миљевић