
Пише: Вања Влашкалић
Кандидаткиња за члана Градског већа - за област заштите животне средине
Вања Влашкалић, рођена је у Сомбору, 22.02.1982. године. Похађала је средњу медицинску школу др.Ружица Рип у Сомбору, одсек фармацеутски техничар. 2001. године уписала је Факултет техничких наука у Новом Саду, одсек инжењерство заштите животне средине, и након завшетка основних и мастер студија, стекла звање мастер инжењер заштите животне средине… Прочитај више
Обновљиви извори енергије се експлоатишу са циљем производње електричне, топлотне и механичке енергије, а њихова значајна одржива карактеристика јесте нешкодљивост на околину, са смањеном или редукованом емисијом CO2 у процесу производње енергије. Епитет обновљиви, ови извори дугују чињеници да се енергија троши у износу који не премашује брзину којом се ствара у природи. Резерве обновљивих извора енергије се често процењују на екслпоатацију у периоду од неколико милиона година. То чини основну разлику од необновљивих извора, чије су резерве процењене на неколико десетина или стотина година, а њихово стварање је трајало неупоредиво дуже.
Република Србија располаже обновљивим али недовољно искоришћеним потенцијалима енергије Сунца, ветра, воде, геотермалне енергије и биомасе. Најзначајнији потенцијал обновљивих извора енергије у Србији је енергија из биомасе, са учешћем од 61 одсто укупног потенцијала обновљивих ресурса енергије. Сагоревањем биомасе добија се топлотна енергија, а у последњој деценији све чешћа је употреба биомасе за добијање електричне енергије. У енергетске сврхе може се такође користити и биогориво, добијено конвертовањем биомасе у течно стање, као и биогас, добијен разлагањем различитог биолошког отпада у гасовито стање.
Када је реч о обновљивим изворима енергије, важан податак је да на локацијама у околини Сомбора постоје геотермални извори са излазном температуром воде од преко 70 степени Целзијуса. Пошто су у близини путева, Горњег подунавља, града и две границе, геотермалне воде могу бити искоришћене за терапијске и туристичке сврхе, а њихова локација на обрадивом земљишту може допринети њиховом коришћењу у сврху загревања стакленика и пластеника.
Цена технологија којима се обезбеђује обновљива енергија је у сталном паду, а обновљиви извори постају конкурентни фосилним горивима. Поред умањења ризика од климатских промена смањењем емисија гасова са ефектом стаклене баште, инвестиције у обновљиве изворе отварају нова радна места, подстичу економски раст и побољшавају енергетску сигурност.
Процењује се да ће глобална потрошња енергије значајно расти, и до 40 одсто у наредне две деценије. Међутим, конвенцијални извори енергије нису неисцрпни, а њихово коришћење значајно негативно утиче на животну средину. Зато је неопходно определити се за одрживу енергетику, односно обновљиве изворе енергије и ефикасно коришћење енергије у свим секторима потрошње, јер тако привреда постаје конкурентнија и отпорна на промене на светском тржишту, при чему се смањује негативан утицај енергетског сектора на животну средину.
Вања Влашкалић