У нашој локалној јавности сте познати по функцији заменика градоначелника града Сомбора, коју сте са великим успехом обављали од 2014. до 2016. године. На који начин је овај период одредио Ваше будуће друштвено и политичко ангажовање?
Владислав Живановић: Политиком се бавим од 2008. године и за ових 11 година сам прошао кроз разне фазе политичког живота. Од 2012. године сам био одборник у Скупштини града Сомбора и то је период опозиционог деловања. Од 2014 до 2016. године сам имао привилегију да вршим функцију заменика градоначелника града Сомбора. У периоду од две године трудио сам се да радим све оно што је у опису фунције коју сам обављао, а колико сам у томе успео, меродавни да мој рад оцене су моји суграђани. Свакако да је овај период у мом политичком животу одредио смернице мог даљег политичког деловања. У том кратком периоду спознао сам колике потенцијале за развој има град Сомбор и као неко ко је овде рођен, живи и планира да остане, имам жељу да са својим тимом и суграђанима потенцијале Сомбора ставим у функцију доброг живота. Због тога сам се потрудио да окупим тим састављен од стручних људи који имају знања и воље да од Сомбора направимо град срећних и задовољних људи. У томе и видим сврху и смисао бављења политиком.
Године 2015. сте учествовали у формирању „Дунавско-панонске микрорегије“, а многи знају и да сте помогли реализацију снимања филма „Повратак“ холивудско-српске продукције, што су у ствари само неки од резултата које сте остварили за време мандата. Како данас гледате на све што је урађено у том периоду? Да ли се поносите својим залагањем на тим и неким другим пројектима?
Владислав Живановић: Кратко је време које сам провео вршећи функцију заменика градоначелника. Две године је трајао мандат, али 2014. смо дошли на пола буџетске године, а 2016. година је била изборна, а тада је веома тешко радити. Пројекте које сте невели су нешто чиме се поносим и жао ми је што је мојим одласком на неки начин замрла та иницијатива. Огроман је потенцијал у области прекограничне сарадње, а регије овог типа имају веће шансе за повлачење средстава из ЕУ фондова. Такође сам покренуо иницијативу за формирање туристичке “Дунавско-панонске микрорегије“ са обједињеном туристичком понудом. Колико је ово било добро, показује то што су иницијативу за прикључење показали градови Суботица, Нови Сад, Печуј. Много је важно и увек сам тежио томе, да Сомбор буде покретач и град на челу колоне. Што се тиче снимања филма „Повратак“, сматрам да је то за Сомбор веома важно, јер смо успели да испунимо сан нашег Сомборца Ернеста Бошњака и довели смо Холивуд у Сомбор. У овом филму улоге су имали Лазар Рајић и Радивоје Буквић. Након реализације овог пројекта, родила се идеја да Сомбор добије филмски фестивал и тако је све почело. Сомбор је град културе и образовања, а то је увек улагање и никако трошак. Неостварена жеља је што Сомбор није био град кандидат за Европску престоницу културе, него је нечијом одлуком то добио Нови Сад.
Тренутно сте запослени у ЈКП Чистоћа, где вршите дужност техничког директора. Ово предузеће је данас препознато као једно од најбољих комуналних предузећа у Војводини. Како сте заједно са Вашим тимом постигли толики успех у релативно кратком року?
Владислав Живановић: ЈКП Чистоћа је предузеће које има огроман потенцијал за развој. Оно што је важно да напоменем, је да су сви поверени послови од стране оснивача веома важни за нашу друштвену заједницу, али све то не може бити ефикасно без сарадње са суграђанима. У перспективи мораћемо на томе много више радити. Отпад је данас ресурс који се користи, а ми још увек тај ресурс недовољно користимо. Јавна хигијена је интерес свих грађана Сомбора па о томе морамо повести бригу сви који овде живимо. Као део комуналног система трудимо се да будемо део целине која ће својим радом Сомбор и насељена места учинити угоднијим местом за живот. За непуне две године зановили смо део комуналне опреме, увели новине попут производње контејнерских ограда са циљем уређења простора где су контејнери постављени, али и са циљем едукације деце по питању примарне селекције отпада. Сваки посао који нам је био поверен, на основу поверења грађана које су нам указали, схватили смо као обавезу да у тој области стање поправимо.
Политички сте ангажовани од 2008. године, а данас сте председник ИО Покрета обнове Краљевине Србије за Војводину и председник ГО Сомбор. Каква је ваша политика, не само локална, већ и она која се односи на Војводину? Где је спона између различитих нивоа ваше политике?
Владислав Живановић: У основи наше политичке идеје је промена државног уређења и од тога све почиње. Покрет обнове Краљевине Србије се залаже за успостављање уставне парламентарне монархије. Самим тим ствара се основа за промене у свим сегментима друштвеног живота и аутоматски на свим нивоима власти. Промена изборног система, дводомна скупштина, децентрализација, улагање у образовање као предуслов развоја друштва је нешто што за циљ има промену система вредности, јачање институција и добар живот грађана Србије. Сматрам да су поделе које су настале у периоду комунизма довеле наш народ на руб егзистенције и наставак те политике оличен у лажној демократији само продужава агонију. Краљ као нестраначка личност може Србији донети стабилност на дуге стазе, национално помирење и враћање својим коренима кроз неговање традиције и вере. Све ово јесте спона између свих нивоа власти, с тим што се залажем и зато сам један од оснивача ПОКС, за већа права и већи утицај локалних нивоа власти.
Све се више прича о листи кандидата „Ново лице Сомбора“, које сте окупили почетком ове године. Шта је то што ову листу разликује од других листа које учествују на локалним изборима у граду Сомбору? Како сте успели да за тако кратко време прикупите симпатије наших суграђана?
Владислав Живановић: Једанаест година није баш кратак период, а колико је поверење грађана у оно сто сам радио и што сада радим показаће избори. У сваком случају као неко ко овде живи 45 година, познајем велики број својих суграђана и моје политичко ангажовање ме обавезује да радим у интересу свих. То и јесте посао и сврха политике. Никада нисам дозволио да политика или тачније разлика у политичком мишљењу створи јаз између мене и мојих суграђана. Сасвим је нормално да немамо сви исто мишљење и као политичар се залажем за слободу говора и поштујем право на сваку врсту различитости. Тим људи који сам окупио и који представљају кандидате ПОКС за најважније фунције у граду јесте последица система вредности који негујем и желим да то пренесем на структуре власти у нашем граду. Струка и знање су највећи ресурс који имамо, а спој политике и струке је једини пут до резултата. Поносан сам што су прихватили мој позив и захвалан до неба, јер сада осећам да имам велику шансу да испуним свој сан, да Сомбор буде град срећних и задовољних људи, град у који ће људи долазити, а не град из којег ће одлазити.
Један од главних проблема данас у Сомбору је незапосленост, пре свега младих људи који све више одлазе трбухом за крухом. Како решити овај проблем? Да ли је могуће утицати на то са локалног нивоа, или тај проблем не може бити решен док га не реши држава у целости?
Владислав Живановић: Незапосленост неће бити проблем Сомбора, ако се настави овакав тренд одлазака. Сомбор је на жалост средњошколски град, а у данашње време млади људи идући за знањем одлазе у универзитетске центре. Оно што Сомбор може да уради у циљу останка младих људи, јесте пре свега да уведе кадровски план. У све треба укључити и реални сектор како би био обухваћен што шири спектар занимања. Стипендирање студената уз обавезу повратка након завршених студија јесте једно од могућих решења. Такође развој инфраструктуре, дугорочни план развоја пољопривреде и туризма као основних привредних грана, отвориће могућност младим људима за обезбеђивање егзистенције у родном граду. Усклађивање средњошколског образовања са дугорочном стратегијом развоја Сомбора је још један од начина. Као што сам на почетку рекао, Сомбор је град огромних потенцијала и сигуран сам да је сваком Сомборцу жеља да остане у свом граду, али за то се морају створити предуслови и искористити расположиви ресурси. Највећи део ових мера се може донети на локалном нивоу и ако добијемо подршку, ми ћемо то и урадити.
Како видите град Сомбор до краја треће деценије овог века? Имате ли неку визију о томе како треба да се живи у овом граду и шта реално може да се постигне у наредних десет година?
Владислав Живановић: Опет се враћам на потенцијале града. Сама позиција нам омогућава бројне шансе, 100.000 ха најплодније земље, Горње подунавље, извори топле воде. Све је ово бескорисно без примене адекватног знања и зато морамо отворити простор да се млади и образовани људи враћају у Сомбор. Сомбор може и треба да буде најразвијенији град у Србији. У просторном плану РС је изградња ауто пута Сомбор – Врбас чиме би се у једном делу створили бољи услови за долазак инвеститора. Рокови су пробијени, али то је инвестиција која долази са републичког нивоа. Ипак би се прво осврнуо на оно што можемо и морамо сами,а то је да уредимо своје двориште.Коридор 7,јесте европски ауто пут и уједно најефтинији вид транспорта. Пловност канала и излазак на Дунав омогућио би транспорт роба са територије нашег града и сваако би се то одразило на заинтересованст домаћих и страних инвеститора. Сомбор видим као град могућности, град шанси у којем људи са задовољством остају.
Сведоци смо велике идеолошке подељености у друштву. И на овим изборима одређени број политичких организација јасно поручује да не жели да сарађује са неким политичким опцијама, иако је реч о локалним изборима. Какав је Ваш став по том питању?
Владислав Живановић: Идеолошке поделе су нормалне у данашње време, али није добро ако изазивају мржњу и неку врсту одмазде. Рекао сам да се залажем за слободно и демократско друштво. Неодговорност и велики утицај политике на све сфере друштва обележило је период комунизма и последњих тридесет година вишестраначја. Утицај политике је по многе био погубан и то се огледа најбоље у стандарду грађана и политици као незаобилазној свакодневној теми у свим слојевима друштва. Суштина промена је у промени система у којем би носиоци јавне функције били добро плаћени, али би у исто време имали дупло већу одговорност у односу на све остале грађане. Политика је професија и она мора да заузме своје место у друштву, а свакако да јој није место у правосуђу, спорту, образовњу, култури. Сматрам да су то рецидиви прошлости, комунистичко наслеђе, али не видим спремност носиоца јавних функција да то мењају. Листа кандидата коју предлажемо је свакако промена у односу на све до сада понуђено и показује да смо спремни да мењамо систем. Однос са осталим политичким партијама које делују у Сомбору је коректан. Наравно да имамо различите, сличне или исте ставове по одређеним питањима, али то је за дебату у скупштини на изборима и никако разлог за нетрпељивости мржњу.
Шта су приоритети ваше листе и имате ли неки политички програм? Имате ли неке нове идеје? Зашто грађани треба да изаберу баш вашу листу?
Владислав Живановић: Програм је писала струка и поносан сам што сам део овог тима. Наравно да ово није затворен круг људи, напротив, ово је само иницијални тим око којег треба да се окупе сви људи који имају жеље, воље, знања и да заједно радимо за бољитак Сомбора. У програму су и нове идеје, биографије људи које нудимо као кадровска решења, па да се не бих понављао рећи ћу на крају само да смо тим спреман да преузме одговорност, а заједно са нашим суграђанима смо нераскидива целина спремна да ефикасно решава све проблеме како бисмо од нашег Сомбора учинили срећније место за живот.